Aquael AQUA DECORIS Quartz Sand, 0.1–0.3 mm, 10 kg

Ultra-fine substrate for bottom-dwelling fish and invertebrates

New!

£11.75

(£1.18 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 10 kg

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Monday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for burrowing bottom-dwellers
  • Does not alter water parameters
  • Provides good anchorage for fine roots

Frequently bought together with JBL ProScape Volcano, 9 L

Aquael AQUA DECORIS Quartz Sand, 0.1–0.3 mm, 10 kg £11.75 (£1.18 / kg)
JBL ProScape Volcano, 9 L £29.50 (£3.28 / l)
Total price: £41.25
Description

Create a natural-looking aquarium floor for bottom-dwelling species such as loaches and Corydoras. With its very fine grain size of 0.1 to 0.3 mm, this natural quartz sand is well suited to fish and invertebrates that like to sift or burrow in the substrate.


The even texture also gives aquatic plants a secure base for their roots, while the subtle colour keeps the overall look calm and natural.

The quartz sand is inert and water-neutral, so it does not alter pH or water hardness. The practical 10 kg pack is ideal for creating fine sand zones in freshwater aquascapes.


At a glance:

  • Very fine grain size of 0.1–0.3 mm
  • Ideal for burrowing and bottom-dwelling freshwater species
  • Water-neutral quartz substrate
  • Provides secure anchorage for plant roots
  • Does not alter water parameters

Item no.: ASA-45a115466
Content: 10 kg
EAN: 5905546312950
Manufacturer No.: 45a115466
Brands (Manufacturers): Aquael
Highlights: New Arrivals
Types of Fish : Fish, Invertebrates
Usage: Aquarium, Fresh water
Grain Size: fine
Legal information
Manufacturer: Aquael Sp. z o.o., Dubowo Drugie 35, 16-400, Suwałki, Poland, suwalki@aquael.pl

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Aquael AQUA DECORIS Quartz Sand, 0.1–0.3 mm