Eheim Phosphate Out, 390 g

Filter mass

£19.60

(£50.26 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 390 g

In stock from October 28

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 04 November

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Free of harmful substances
  • Chemically effective
  • Inhibits algae growth

Frequently bought together with Eheim Filter Fleece For (2422/24, 2124), 3 pieces

Eheim Phosphate Out, 390 g £19.60 (£50.26 / kg)
Eheim Filter Fleece For (2422/24, 2124), 3 pieces £9.80 (£3.27 / pc)
Total price: £29.40
Description

The Eheim Phosphate Out is a chemically effective phosphate remover and inhibits the growth of algae.

EHEIM phosphate out is a special iron compound for chemical filtration. The iron binds the phosphate, removes it from the water cycle and thus gradually lowers the phosphate content in the aquarium. This primarily inhibits the growth of algae.
When the phosphate content and thus the algae growth increases again, the filter medium is exhausted and must be replaced.

EHEIM phosphate out is available as granules for external filters and as foam cartridges for internal filters. It is free of pollutants and is suitable for fresh and seawater.

  • Phosphate remover inhibits algae growth
  • Iron compound, free from harmful substances
  • Suitable for fresh and sea water
  • Can be used only once (exchange when the phosphate content rises again)
Item no.: EHM-101227
Content: 390 g
EAN: 4011708251188
Manufacturer No.: e2515051
Brands (Manufacturers): Eheim
Types of Fish : Fish, Invertebrates
Usage: Aquarium, Saltwater, Fresh water
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Eheim GmbH & Co. KG, Plochinger Strasse 54, 73779, Deizisau, Germany, info@eheim.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Eheim Phosphate Out