Oase Daily Fertiliser, 250 ml

Phosphate-free fertiliser for aquarium plants

£12.75

(£51.00 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Sunday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Iron, potassium & magnesium
  • Ideal for demanding plants
  • Replaces volatile nutrients
  • Protects the ecosystem

Frequently bought together with Oase ScaperLine Soil - 1.5 to 3 mm, Black, 9 L

Oase Daily Fertiliser, 250 ml £12.75 (£51.00 / l)
Oase ScaperLine Soil - 1.5 to 3 mm, Black, 9 L £36.50 (£4.06 / l)
Total price: £49.25
Description

This fertiliser is an effective mix of highly concentrated nutrients: Iron, potassium, as well as a magnesium supplement. The high-quality components optimally supply even demanding aquarium plants: healthy growth without deficiency symptoms such as chlorosis etc. is the result - the plants have a vital, robust appearance. The preparation does not contain phosphate to protect the sensitive ecosystem; it can be combined with PlantGrow depot fertiliser and weekly fertiliser from OASE.

Item no.: OAS-88302
Content: 250 ml
EAN: 4010052883021
Manufacturer No.: 88302
Brands (Manufacturers): Oase
Types of Fish : Fish, Invertebrates
Usage: Aquarium, Fresh water
Product format: Liquid
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Oase GmbH, Tecklenburger Str. 161, 48477, Hörstel, Germany, info@oase.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Oase Daily Fertiliser

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder